زمانی که صحبت از رژیم غذایی می‌شود، همه به دنبال یک رژیم غذایی عجیب و غریب می باشند. که با کمک آن بتوانند وزن خود را پایین بیاورند؛ غافل از این که رژیم غذایی همان اصلاح الگوی زندگی و روش های کوچکی است که با کمک آنها می‌توان نه تنها سالم ماند، بلکه به وزن مورد نظر خود هم رسید.

سن، وضعیت جسمانی، میزان تحرک، وزن و قد افراد، چیزهایی هستند که در یک رژیم غذایی سالم و اصولی باید مورد توجه قرار بگیرند. برای اینکه وزن خود را کاهش دهید، لازم نیست به هر روش عجیب و غریبی روی بیاورید و رژیم‌های و سخت و طاقت فرسا و مضر را انجام دهید .اول باید نیازهای خود را پیدا کنید و طبق آنها پیش بروید. در ادامه مطلب در مورد رژیم غذایی و لاغری به طور کامل با شما عزیزان صحبت خواهیم کرد.

بهترین رژیم غذایی طبق فرمایشات امام رضا علیه السلام سه وعده ی غذایی در ۴۸ ساعت می‌باشد .

انواع برنامه غذایی برای کاهش وزن

برنامه ی های غذایی می توانند شامل برنامه های هفتگی، یک ماهه یا حتی در برخی مواقع سه ماهه یا شش ماهه باشند. برای مثال برنامه رژیم غذایی و لاغری در یک هفته جهت لاغری شکم و پهلو به پایین آمدن میزان چربی در شکم و پهلو کمک می‌کند. بسیاری از خانم ها و حتی آقایان به دنبال کم کردن میزان چربی در ناحیه شکم و پهلوی خویش می باشند. به همین دلیل به دنبال رژیم‌های سنگین، فشرده و چربی سوز می باشند تا وزن خود را کم کنند.

یک رژیم غذایی اصولی و خوب باید شامل چه غذاهایی باشد؟

اگر به دنبال آسان‌ترین و بهترین و سالم ترین رژیم غذایی هستید، باید با چند رژیم غذایی برای کاهش وزن آشنا شوید. ، یک رژیم اصولی و خوب برای کاهش وزن باید شامل همه‌ی گروه‌های غذایی باشد، بر اساس ویژگی های جسمانی فرد تعریف شده باشد و هیچ وقت فرد رژیم‌ گیرنده را گرسنه نگذارد. تحمل گرسنگی برای فرد یکی از مهم‌ترین دلایل شکست در رژیم می باشد. یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب رژیم غذایی توجه به کیفیت کالری‌ آن است. منظور از کیفیت کالری‌ها این است که بیشترین میزان کالری مواد غذایی از خوراکی‌های زیر تامین شده باشد: انواع میوه‌های تازه ، سبزیجات تازه، غلات کامل، حبوبات، آجیل‌ها و پروتئین ها می باشد.

باورهای رژیم غذایی و لاغری غلط که فکر می کنیم حقیقت دارند

کم کردن وزن بدون داشتن یک برنامه غذایی برای لاغری و ورزش منظم، تقریبا محال است. منظور از برنامه غذایی برای کم کردن وزن، مصرف غذاها به صورت منظم، مورد توجه قرار دادن میان وعده‌ها و استفاده از تمام گروه‌های غذایی می باشد اما به اندازه ی کالری مورد نیاز بدن. گاهی باور غلط ِ بی‌ارزش کردن غذاها، حذف وعده‌ها از برنامه غذایی هفتگی و ورزش زیاد از حد، باعث می‌شود شاهد تغییر بسیار زیادی بر روی ترازو نباشیم. خب اشکال کار کجاست؟ تصورات اشتباه ما از رژیم غذایی باعث شده تا موفق نشویم وزنمان را پایین بیاوریم.

به طور خلاصه سه دستورالعمل ایمن برای پایین آوردن وزن بدون خطر وجود دارد:

  • فعالیت فیزیکی
  • تغییرات کم کم در عادات غذا خوردن
  • تغییر شیوه زندگی در کاهش وزن آهسته تقریبا نیم تا یک کیلو در هفته

این باورها مانند عکس های قدیمی خانوادگی از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند و آنها را قبول داریم اما اگر این موارد و باورهای رژیمی غلط باشد باید جلوی آنها گرفته شود. اکثر ما وقتی بچه بودیم بسیاری از این باورهای رژیمی غلط را از بزرگ تر ها شنیدیم و فکر می کردیم صحت داشته باشند. در صورتی که اکثر آنها از لحاظ علمی ثابت نشده اند و نه تنها به پایین آمدن وزن کمکی نمی کند حتی سبب بالا رفتن وزن هم خواهد شد. و حالا زمان آن رسیده که یک بار برای همیشه به بسیاری از این باورهای رژیمی غلط نه بگوییم.

۱۰ نکته ی جالب برای کاهش وزن در رژیم غذایی و لاغری سریع

۱.صبحانه ی خود را با پروتئین بالا میل کنید. خوردن صبحانه با میزان پروتئین بالا می‌تواند میل به خوردن کالری را در طول روز کاهش دهد.

۲. از نوشیدنی های شیرین و آب‌میوه ها خودداری کنید. این‌ها جزء دسته ی چاق کننده ترین خوراکی‌ها می‌باشند.

۳.نوشیدن آب قبل از غذا معجزه گر است . نوشین یک لیوان آب نیم ساعت قبل از خوردن غذا می‌تواند با پر کردن مقداری از حجم معده شما ، میل شما را به غذا کاهش دهد.

۴.غذاهای مناسب برای کاهش وزن را انتخاب کنید. بعضی از غذاها برای کاهش وزن بهتر از بقیه هستند.

۵.سعی کنید در رژیم لاغری خود از فیبر محلول استفاده کنید، تحقیقات نشان داده مصرف فیبر محلول در پایین آوردن وزن بسیار مؤثر است.
۶.قهوه یا چای بنوشید. کافئین سوخت و ساز بدن را با ۳ تا ۱۱٪ بالا می‌برد.

۷. رژیم غذایی خود را بر روی غذاهای کامل پایه‌گذاری کنید. آن‌ ها هم سالم‌تر هستند وهم نسبت به غذاهای فرآوری شده احساس سیری بیشتری را در شما ایجاد می‌کنند.

۸. آرام غذا بخورید. سریع غذا خوردن می‌تواند باعث افزایش وزن شما در طولانی مدت شود، درحالی‌که خوردن به‌ آرامی باعث می‌شود احساس سیری داشته باشید و هم‌زمان هورمون‌های کاهش وزن را تقویت کنید.

۹. وزن خود را در فواصل زمانی کوتاه و مشخص یادداشت کنید. تحقیقات نشان داده که ثبت وزن تأثیری مثبتی درروند کاهش وزن شما در بر خواهد داشت.
۱۰. خواب باکیفیت و خوب و اندازه داشته باشید. تحقیقات نشان داده خواب ناکافی و بی‌کیفیت از عوامل بسیار تأثیرگذار در بالارفتن وزن نیز می‌باشد.