بارگذاری...

بوتاکس را می توان یکی از انواع داروهای تزریقی در نظر گرفت که آن را به زیر نقاط مختلف پوست هدایت می کنند. بوتاکس علاوه بر این که بیشتر جنبه ی زیبایی آن برای رفع چین و چروک در نظر گرفته شده است. می تواند خاصیت درمانی نیز داشته باشد. استفاده از این ماده که امروزه بسیار پر طرفدار شده است برای اولین بار در سال 1980 توسط یک پزشک کانادایی صورت گرفت. در ابتدا این پزشک از این ماده برای درمان استفاده می کرد و به طور اتفاقی دریافت بیماران خود خطوط اخم شان و چین و چروک های صورت آن ها از بین رفته است. از این رو کاربرد بوتاکس در اکثر کشور ها بیشتر جنبه ی زیبایی دارد.

بوتاکس نوعی سم می باشد که آن را از باکتری کلستریدیوم تولید می کنند. و با تزریق این ماده در زیر پوست باعث فلج شدن ناحیه مورد نظر می گردد و باعث می شود که چین و چروک ها از بین بروند.

البته در نظر داشته باشید که این تزریقات و عملکرد آن دارای بازه ی زمانی خاصی می باشند به این منظور که اثرات بوتاکس مادام العمر نمی باشد و بعد از مدتی اثر خود را از دست می دهد.

در ادامه مطالب انواع بوتاکس را و کاربرد آن ها را برای شما توضیح خواهیم داد. برای اطلاع کامل از بوتاکس درمانی و بوتاکس زیبایی تا انهتای مطلب همراه ما باشید.

بوتاکس زیبایی

در مطالب بالا گفتیم که یکی از کاربردهای بوتاکس زیبایی است. و می توان گفت دارای طرفداران بسیاری است امروزه همه ی افراد اعم از زن و مرد با بالا تر رفتن سنشان خواهان این مسئله هستند که چین و چروک های روی صورت خود را از بین ببرند یا اینکه آن ها را به حداقل برسانند.

کاربرد بوتاکس در زیبایی می تواند چند مورد از موارد زیر باشد.

 • با تزریق مقدار کمی از این ماده ی معجزه گر روی پیشانی خود، به بالا بردن ابرو های خود کمک کنید.
 • تزریق بوتاکس تا حد زیادی می تواند از نمایش بیش از حد لثه ها هنگام خندیدن جلوگیری کند.
 • نوک بینی خود را می توانید با این عمل بالا ببرید.
 • می توانید چین های عرضی و عمودی گردن را کاهش دهید.
 • در بسیاری موارد می توانید افتادگی قسمت های تحتانی صورت خود را بهبود ببخشید.
 • و مهمترین و کاربردی ترین این ماده می تواند رفع و متوقف کردن چین و چروک های روی پیشانی باشد.

شما می توانید به جای عمل های جراحی بسیار سنگین از بوتاکس استفاده کنید در ادامه مطلب چند مورد از مزایای تزریق این ماده را برای شما باز گو می کنیم.

 • نیاز به بیهوش شدن و بستری ندارید
 • در برابر جراحی های زیبایی خیل کمتر هزینه می کنید.
 • نسبت به روش های دیگر عمل زیبایی خیلی کمتر درد می کشید
 • اثرات تزریق را بلافاصله بعد از عمل مشاهده خواهید کرد.
 • بعد از انجام تزریق بسیار راحت هستید و نیاز به همراه ندارید.
 • بعد از انجام تزریق دوره ی نقاهت ندارید.

بوتاکس صورت

این گونه بوتاکس یکی از انواع رایج و پرطرفدار بوتاکس می باشد. که مهم ترین کاربرد آن رفع یا کاهش چین و چروک بین ابرو ، پیشانی و اطراف چشم ها می باشد.

همانطور که گفتیم این روش درمانی مادام العمر نمی باشد و در بازه ی زمانی مشخصی اثر خود را از دست می دهد. در سرتاسر جهان شرکت های مختلفی هستند که برند هایی از بوتاکس را به کل دنیا عرضه می نمایند.

اگر قصد دارید که با تزریق بوتاکس به بهترین نتیجه برسید بهتر از در مراکز پزشکی این کار را انجام دهید و از برند های معتبر استفاده کنید.

بوتاکس درمانی

تزریق بوتاکس علاوه بر کاربرد در زیبایی، کاربرد های بسیاری در درمان انواع مشکلات از جمله تعریق بیش از حد کف دست، کف پا، سردرد های میگرنی، مشکلات بی اختیاری ادراری و اسپاسم عضلاتی دارد.

محققان نتیجه گیری کرده اند علاوه بر مواردی که ذکر شد تزریق بوتاکس در درمان درد ها و التهاب های مفاصلی نیز کاربرد فراوان دارد. همچنین باعث بهبود عملکرد مفاصل می شود. بوتاکس جز یکی از بهترین داروها برای التیام درد ها می باشد. که در ادامه ی مطلب سعی کرده ایم چند مورد از پرکاربرد ترین تزریق های بوتاکس درمانی را برای شما عزیزان توضیح دهیم لطفا تا پایان مطالب همراه ما باشید.

بوتاکس درمانی کف دست

یکی از مشکلاتی که در میان اکثر افرا دیده می شود تعریق بیش از حد کف دست ها می باشد که از آن به عنوان هیپرهیدروزیس یاد می شود. این بیماری می تواند افراد مبتلا را در موقعیت های مختلف از جمله: در شغل و کار خود یا موقعیت های اجتماعی با مشکل مواجه کند. که مشکلات منجر به کاهش رفاه جسمی و عاطفی و ایجاد مشکل در روابط شخصی شود.

این بیماری به دو گونه ی اولیه و ثانویه تقسیم می گردد. که نوع اولیه آن را هم با جراحی هم به صورت غیر جراحی می توان درمان کرد.  از درمان های غیر جراحی آن می توان به ضد تعریق های موضعی مانند کلرید آلومینیوم که اغلب دارای اثر های کوتاه مدت می باشند اشاره کرد که بسیار هم از نظر درماتیت مضر می باشند و می توان گفت نوعی تحریک کننده هستند.

بهترین روش برای درمان و مهار بیماری هیپرهیدروزیس می تواند تزریق بوتاکس باشد. سم یوتولونیوم نوع اول به عنوان یکی از بهترین گزینه های درمانی برای این بیماران می باشد. ساز و کار این سم بدین گونه می اشد که به طور موقت از آزاد شدن استیل کولین جلوگیری کرده و از تحریک بیش از حد غدد عرق اکرین که منجر به تعریق بیش از حد می گردد جلوگیری می نماید.

دانشمندان در ابتدا پیشنهاد کردند که تزریق این سم می تواند برای این بیماران مفید واقع شود و پس از مشاهدات مکرر به این نتیجه رسیدند که سم یوتولینوم نوع اول یک روش بسیار ایمن و موثر و بادوام برای درمان این بیماران می باشد. بوتاکس کف دست را حتما در مراکز پزشکی انجام دهید. زیرا بوتاکس کف دست را از نورو توکسینی که از میکر.ب های یوتولیسم ساخته می شود ممکن است اگر غیر اصولی تزریق را انجام دهید خطر ساز باشد. و اگر این کار را یک متخصص متبحر انجام دهد خطری شما را تهدید نمی کند.

بوتاکس درمانی کف پا

می دانیم که بسیاری از افراد از تعریق بیش از حد و بوی بد پای خود رنج می برند. همه ی افراد به صورت روز مره کفش می پوشند و از آن جایی که عرق پا تبخیر نمی گردد ممکن است بوی نامطبوعی را از خود ساطع کند.

علت وجود این بوی نامطبوع باکتری هایی است که در عرق موجود می باشد. از طرفی رطوبت بیش از حد پا موجب ایجاد قارچ در نواحی انگشتان یا کف پا می شود. در افرادی که تعرق پا بسیار زیاد است و با روش های عادی و معمولی مهار کننده نیستند به بیماری هایپرهیدروزیس مبتلا هستند. و تقریبا میلیون ها نفر درگیر این بیماری می باشند و ممکن است این پدیده برای افراد خجالت آور باشد اما جای نگرانی نیست زیرا این بیماری به آسانی قابل درمان می باشد.

در این موارد ما به شما تزریق بوتاکس را به شما توصیه می کنیم. این روش بسیار کاربردی برای افرادی که دارای روحیه ی ضعیفی برای جراحی هستند مناسب می باشد. زمانی که شما تزریق را انجام می دهید عصب های موجود در کف پای شما مسدود شده و در واقع غدد عرق فلج می شوند و از کار می افتند و از تعریق بیش از حد جلوگیری می شود. اثرات تزریق معمولا از 5 ماه تا 15 ماه باقی می ماند.

بوتاکس درمانی تعریق زیر بغل

یکی از بهترین و کاربردی ترین روش های کاهش تعریق زیر بغل تزریق بوتاکس می باشد. با تزریق این ماده شما می توانید غدد عرق خود را برای مدتی متوقف کرده و این امر باعث می شود که افراد از بوی بد زیر بغل خود رها شوند.

این روش یکی از روش های تایید شده در سازمان بهداشت و سازمان غذا و داروی آمریکا می باشد که با این روش می توانید تقریبا 80 در از تعریق خود را متوقف کرده و قابل ذکر است که تزریق بوتاکس در زیر بغل تا تقریبا تا 6 ماه نیز اثر دارد.

تزریق بوتاکس زیر بغل معمولا عوارضی ندارد اما درصورت بروز مشکلاتی مانند سرگیجه و خستگی فراوان و بروز نشانه های پوستی مانند کهیر حتما به پزشک مربوطه مراجعه نمایید.

بوتاکس درمان سردرد های میگرنی

این گونه بوتاکس معمولا برای افرادی که دارای سردرد های میگرنی هستند توصیه می گردد. افرادی که دچار حملات میگرن می شوند معمولا درد زیادی را تحمل می کنند که در گذشته برای درمان افراد با بیماری های میگرنی دارو و مسکن های بسیار تجویز می شد. اما امروزه یکی از درمان های نوین که کارایی بسیار زیادی دارد تزریق بوتاکس برای تسکین درد این افراد می باشد.

در حال حاضر بوتاکس یک درمان بسیار عالی و کاربردی برای افرادی است که از سردرد های مزمن رنج می برند. افراد می توانند هر 12 هفته یک بار این تزریق را نواحی صورت و سر و پشت گردن انجام دهند.

اما ممکن است بپرسید که چگونه بوتاکس می تواند از سردرد جلوگیری نماید؟ اگر مطالب را تا اینجا با دقت خوانده باشید پی می برید که بوتاکس سم باکتری کلستریدیوم می باشد که باعث فلج عضلات و اعصاب می شود پس نتیجه می گیریم ماده ی بوتاکس با فلج کردن و سرکوب اعصاب می تواند دردهای شدید را از بین ببرد و این امر از انقباض عضلانی جلوگیری می کند. و در نهایت بعد از تزریق بوتاکس انقباض غیر طبیعی ماهیچه ها و عضلات کاهش یافته و ماهیچه ها کم کم شل می گردند . و تا زمانی که این ماده اثر دارد افرادی که دارای سردرد های شدید می باشند از این درد های آزار دهنده رهایی یابند.