بارگذاری...

با بالا رفتن سن به مرور زمان پوست صورت و بدن به تدریج دچار چین و چروک می شود،و همچنین به خاطر عوامل ژنتیکی و قرار گرفتن درمعرض نور خورشید و یا سیگار کشیدن پوست دچار لکه های پوستی یا تیره گی در بعضی از نواحی بدن ایجاد می شود. در واقع تشکیل این چنین تغییرات باعث ضعیف شدن ساختار های نگهدارنده و کاهش سطح کلاژن پوست ارتباط دارد. هر چند استفاده از کرم ها و انتخاب رژیم غذایی سالم می تواند به آهسته تر شدن این فرایند کمک کند. کربن تراپی با عملی که روی پوست انجام می دهد باعث تحریک سازی کلاژن و ترمیم منفذ ها در پوست و تسریع درروند بازسازی ساختار پوست می شود.

لایه برداری صورت و بدن با کربن که فرایندی سریع و بدون درد است که به بهبود ظاهر شما کمک می کند. و افرادی که داری پوست چرب و آکنه یا منافذ بزرگ دارند از این روش استفاده می کنند. این روش برای افرادی که متوجه تاثیرات آفتاب سوختگی بر پوست خود هستند نیز مفید است.

مزایای کربن تراپی بر صورت و بدن

کربن تراپی باعث تحریک لایه های پوست و به کلاژن سازی پوست هم کمک می کند. و همچنین افرادی که داری اکنه، تغییرات رنگدانه ناشی از آکنه، منافذ بزرگ و مسدود شده، چین و چروک ریز، بر روی صورت خود هستند استفاده می کنند. در کربن تراپی از گرما به جای مواد شیمیایی استفاده می شود و نیازی به استراحت در منزل ندارد. و همچنین افرادی که بیماری پوستی مثل اگزما دارند با استفاده از این روش حساسیت کمتری نسبت به لایه برداری از مواد شیمیایی دارند. کربن تراپی باعث افزایش جریان خون شده و سیستم ایمنی بدن افزایش پیدا می کند. خواص کربن تراپی باعث پاکسازی،لایه برداری،از بین بردن جوش ها و کاهش چربی پوست و جوانسازی پوست می شود.

فرآیند روش کربن تراپی به چه صورت است؟

گردش خون نامناسب دلیل عمده سلولیت، ترک پوستی، سیاهی دور چشم، ایجاد لکه های پوستی است. سلول های بدن شما به عنوان پسماند کربن دی اکسید تولید می کنند، گلبول های قرمز خون اکسیژنی که تنفس می کنید را به بافت ها داده و به جای آن دی اکسید کربن دریافت می کنند. در نهایت دی اکسید کربن توسط بازدم ریه ها از بدن خارج می شود. که با تزریق گاز کربنیک اضافه میزان آن در بدن افزایش پیدا می کند. بعد از تزریق جریان خون در زیر پوست زیاد می شود واین امر سبب ایجاد مویرگ های تازه و افزایش کلاژن والا ستین در پوست می شود. این کار فرآیندی چند مرحله ای است در ابتدا پزشک از شما می خواهد حدود یک الی دو هفته قبل از این فرآیند مصرف رتینول ها را متوقف کنید و باید طی این مدت از کرم ضد آفتابی که پزشک تجویز می کند استفاده کنید. این فرآیند از ابتدا تا انتها حدود30دقیقه بسته به پوست صورت شما کمتر یا بیشتر طول می کشد. فرآیند این روش به این صورت است که پزشک لایه ای از کربن مایع را به صورت شما می مالد و کربن از عمق منافذ پوست شما چربی و چرک و سلول های مرده را بیرون می کشد. و شما حدود10الی15دقیقه که بسته به صورت شما منتظر می مانید تا مایع کربن روی پوست صورت شما خشک شود و در ادامه پزشک با اشعه لیزری که انرژی کمی مانندNd,YAG را روی پوست شما می اندازد. لیزر کربن را گرم می کند و آن را به مرحله اپیدرم می رساند و لیزر باعث گرم شدن بافت زیر پوست و تقویت به کلاژن و پر شدن خطوط ریز می شود. و از لیزر با انرژی بالاتر برای تقسیم کردن کربن مایع به قسمت های کوچکتر استفاده می شود. در ادامه دستگاه بخار متصل به لیزر،کربن و همچنین بقایا و ناخالصی های موجود را از بین می برد و بعد از درمان پزشک از کرم ضد آفتاب یا مرطوب کننده آبرسان استفاده می کند. در پایان کار شما بلافاصله بعد از درمان پوست درخشان و منافذ بسته شده خود را می بینید که ممکن است کمی ناراحتی یا حتی قرمزی روی پوست خود احساس کنید که طی یک ساعت یا کمتر طول می کشد و از بین می رود.

نکات قبل از انجام کربن تراپی

برای انجام کربن تراپی نیازی به آمادگی خاصی نیست ولی بهتر است چند موارد را در نظر بگیرید. 1-دو هفته قبل از کربن تراپی از آسپرین یا هر نوع مکمل های رقیق کننده خون پرهیز شود. 2-حداقل دو هفته قبل از درمان دخانیات مصرف نشود. 3-به مدت دو هفته قبل از درمان از هیچ گونه محصول حاوی رتینول که برای مراقبت پوست است استفاده نشود. 4-ممکن است قبل از درمان ،داروهای درمان آکنه را به طور موقت قطع کنید.

مراقبت های بعد از انجام کربن تراپی صورت و بدن

بعد از انجام مراحل کربن تراپی برخی بایدها و نبایدهای وجود دارد که باید فرد حتما به این چند نکته توجه داشته باشد. 1-هرروز بعد از کربن تراپی فرد باید پوست خود را به آرامی مرطوب کند و همچنین از استحمام و حمام کردن با آب سرد خودداری کند. 2-تاچند روز بعد کمی خشکی پوست و پوسته پوسته شدن صورت طبیعی است. 3-از هیچ گونه محصول آرایشی که حاوی رتینول هست حداقل تا حدود 5 روز استفاده نشود. 4-حداقل تا یک هفته از هیچ روش درمانی برای ساینده پوست استفاده نکنید. 5-اگر پوست چربی دارید، از محصولاتی که برای آکنه طراحی شده با مشاوره پزشک استفاده کنید. 6-اگه پیری ناشی از نور آفتاب دارید از یک برنامه تغذیه ای یا محصولاتی که حاوی کلاژن هستند است.

عوارض جانبی کربن تراپی

کربن تراپی عارضه ی چندانی ندارد و تنها عارضه ی که می تواند داشته باشد همان درد و قرمزی خفیف و احساس گرما و خشکی پوست بوده که موقتی است و با گذشت چند ساعت یا چند روز بعد از تزریق بدون نیاز به درمان خاصی رفع خواهد شد.

کاندیدای نامناسب کربن تراپی

در کربن تراپی عوارض نامناسبی وجود ندارد زیرا این اقدامات به شادابی پوست شما کمک می کند. کربن تراپی برای همه افراد بلامانع است ولی اگر شما دارای یکی از عوامل زیر هستید حتما قبل از کربن تراپی به پزشک خود مراجعه کنید، 1-خانم های باردار و شیرده. 2-بیماران مبتلا به سرطان. 3-بیماران مبتلا به گلوکوم. 4-افرادی که دیالیز انجام می دهند. 5-افرادی که کم خونی دارند. 6-افرادی که زخم فعال در ناحیه تحت درمان دارند. 7-افرادی که مبتلا به صرع هستند.

چقدر طول می کشد تا نتایج درمان کربن تراپی روی لک صورت و پوست مشخص شود؟

ممکن است پس از اولین جلسه کربن تراپی برای لک صورت، بهبودی قابل توجهی در ظاهر نشان دهد. اما معمولا برای ماندگاری بیشتر یک دوره 4 تا 6 جلسه ای درمان توصیه می شود. برای درمان ترک های پوستی به مدت 5 یا 6 هفته متوالی که هفته ای یک بار تحت درمان و هر درمان حدود 15 دقیقه طول می کشد. و افرادی که علائم کشش بیشتری را تجربه می کنند، پزشکان توصیه می کنند یک دوره درمانی طی 6 ماه انجام گیرد تا نتیجه مطلوب تری ایجاد شود. مدت ماندگاری کربن تراپی در افراد مختلف متفاوت است. ماندگاری کربن تراپی در ناحیه تحت درمان بستگی به عواملی مانند جنس پوست وسن بیمار دارد. درعمل کربن تراپی هرچه سن فرد کمتر باشد زیبایی بیشتر و ماندگاری بیشتری دارد. معمولا مدت ماندگاری کربن تراپی بین6تا12 ماه می باشد.

هزینه کربن تراپی

هزینه این روش درمانی به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهمترین عوامل این است که قصد درمان چه آسیبی را دارید. و بعد از آن باید میزان و سطح آسیب محل نیز باید بررسی شود. هرچه سطح لک ها، جای جوش و چین چروک و….صورت بیشتر باشد باید هزینه بیشتری بپردازید و همچنین اندازه عارضه نیز در تعیین هزینه موثر است.